Dużym zainteresowaniem na blogu cieszą się dania jednogarnkowe. Ale wcale się nie dziwię, bo ja sama je bardzo lubię. Według mnie takie dania są dużo bardziej aromatyczne i smaczne. Jakiś czas temu dodałam "Gulasz z kiełbasy z warzywami" a dzisiaj mam dla was trochę zmienioną wersję ale równie smaczną.
Przygotowanie: Marchewkę
i pietruszkę pokroić w cienkie półplasterki. Cebulę i czosnek w drobną
kostkę. Paprykę i ziemniaki w większą kostkę. Pieczarki pokroić na 4 lub
6 części jak są duże. Kiełbasę pokroić w plasterki i podsmażyć na oleju kokosowym. Przełożyć na talerz pozostawiając tłuszcz na patelni. Na
tej samej patelni podsmażyć cebulę po chwili dodać czosnek i chwilkę
podsmażać aż cebulka się lekko zrumieni. Dodać marchew, pietruszkę,
paprykę i dalej podsmażać około 8-10 minut by wszystkie
warzywa ładnie się podsmażyły. Wlać bulion, passatę pomidorową, dodać
ketchup, suszone pomidory, paprykę słodką i pod
przykryciem gotować do momentu aż ziemniaki i warzywa będą miękkie od
czasu do czasu mieszając. Jeśli będzie zbyt mało płynu dolać bulionu. Doprawić do smaku. W osobnym garnku ugotować w osolonej wodzie soczewicę. Jeśli mamy pewność, że cały gulasz zjemy od razu soczewicę wymieszać z gulaszem. A jeśli nie to proponuję by każdy dodał sobie do swojej porcji.
Goście w progu a wy nie macie nic do kawy? Mam dla was wyjście z tej sytuacji pod warunkiem że macie w lodówce ciasto francuskie. Ja zrobiłam z rabarbarem ale można też użyć truskawek, śliwek, jabłek lub innych ulubionych owoców.
Składniki:
1 opakowanie ciasta francuskiego
2 mniejsze łodygi czerwonego rabarbaru
cukier
cukier puder
Przygotowanie: Rabarbar pokroić w plasterki zasypać do smaku cukrem i odłożyć na około godzinę. Ciasto francuskie pokroić w kwadraty 8*8 cm. Naciąć na każdym rogu i zwinąć rogi do środka ciasta. Na środku ułożyć po 3-4 kawałki rabarbaru(bez soku). Piec na złoto w piekarniku nagrzanym na 200 stopni około 20 minut. Po upieczeniu przełożyć do ostudzenia na metalową kratkę. Przed podaniem oprószyć cukrem pudrem.
Kto tu zagląda ten wie, że ja gustuję w prostych i nieskomplikowanych przepisach z łatwo dostępnymi produktami. Teraz zaczął się sezon truskawkowy więc będą pojawiać się przepisy z truskawkami. Wiem cena jeszcze dosyć wysoka ale mam nadzieje, że będzie spadać. Ciasto powiem krótko "pychotka".
Przygotowanie: Biszkopt kakaowy:Białka
ubić na sztywno, dodać cukier, żółtka i nadal ubijać tak długo, aż masa
będzie sztywna. Mąkę, proszek do pieczenia i kakao przesiać przez
sitko. Dodawać porcjami do ubitej masy jajecznej i powoli
wymieszać lub ubijać na najwolniejszych obrotach mikserem. Wylać na
blachę 25*36 cm wyłożoną na dnie papierem do pieczenia. Piec
około 25 min w 180 stopniach. Krem budyniowy: Z mleka odlać 3/4 szkl dodać żółtka, mąki i zmiksować na gładko. Resztę mleka zagotować z cukrami wlać resztę mleka i mieszając zagotować. Zdjąć z ognia przykryć z wierzchu folią spożywczą by nie powstał kożuch i ostudzić. Miękkie masło utrzeć do białości ucierając dodawać stopniowo zimny budyń i ucierać aż powstanie gładki i jednolity krem. Galaretki rozmieszać w gorącej wodzie i odłożyć do lekkiego stężenia. Na biszkopcie rozsmarować połowę kremu ułożyć jeden obok drugiego biszkopty i rozsmarować resztę kremu. Na kremie ułożyć truskawki i zalać tężejącą galaretką. Ciasto włożyć na kilka godzin do lodówki a najlepiej na całą noc. Przed podaniem ubić zimną kremówkę (bez cukru pudru) i zrobić kleksy z bitej śmietany na każdym ciastku.
Dzisiaj mam dla was włoskie pierożki sofficini z szynką i żółtym serem. Są to pierogi przygotowane z ciasta parzonego, panierowane w bułce tartej i smażone na głębokim oleju. Złociste chrupiące i można podać zarówno na ciepło jak i na zimno.
Składniki:
2 szkl mąki pszennej
1,5 szkl mleka
1 łyżka masła
3/4 łyżeczki soli
200 g żółtego sera
200 g szynki
2 jajka
bułka tarta
olej do smażenia
Przygotowanie: W garnku zagotować mleko z masłem, dodać mąkę wymieszaną z solą i energicznie mieszając połączyć składniki. Zdjąć z ognia i pozostawić do ostygnięcia. Podsypując mąką ciasto rozwałkować na grubość około 3-4 mm. Szklanką wykroić kółka. Na każdym położyć kawałek sera i szynki. Zlepić jak tradycyjne pierogi, obtoczyć w roztrzepanym jajku następnie obtoczyć z dwóch stron w bułce tartej. Smażyć na głębokim oleju z dwóch stron na rumiano.
Miałam w lodówce cukinię a nie było pomysłu na jej wykorzystanie. A że u nas słodkościami nie pogardzą więc padło na muffinki. Do zrobienia w kilka minut nawet dla początkujących.
Przygotowanie: Cukinię obrać i zetrzeć na tarce na dużych oczkach. Jeśli będzie dużo soku to odlać. Mąkę przesiać z proszkiem do pieczenia i wymieszać z makiem. Jajka z cukrem ubić na sztywną masę jak do biszkoptu. Miksując na wolnych obrotach wlać olej wsypać mąkę i miksować do momentu połączenia się składników. Na końcu dodać cukinię i wymieszać łopatką. Papierowe papilotki wypełnić do 3/4 wysokości ciastem. Piec około 20-25 minut w 180 stopniach. Po upieczeniu ostudzić. Lukier: Do soku z cytryny dosypywać stopniowo cukier puder i ucierać. Lukier powinien mieć taką konsystencję, żeby za bardzo nie spływał z muffinek. Zimne muffinki polać lukrem i posypać wiórkami czekoladowymi.
Rozpoczyna się najlepszy sezon w roku. Czas kiedy mamy dostęp do
świeżych ogródkowych owoców i warzyw. Na pierwszy ogień idzie rabarbar a
z nim szybkie ciasto na maślance.
Przygotowanie: Kruszonka: Zimne masło, mąkę i cukier zagnieść. Uformować kulkę włożyć do woreczka i schłodzić. Rabarbar pokroić w niewielkie kawałki zasypać cukrem i odłożyć na 2-3 godziny. Mąkę przesiać razem z proszkiem do pieczenia. Białka zmiksować z cukrem na sztywno i nie przerywając miksowania dodawać po jednym żółtku. Miksować do momentu aż masa będzie sztywna jak na biszkopt. Do ubitej masy dodać połowę mąki, maślanki, oleju i miksować na wolnych obrotach gdy składniki się połączą dodać resztę składników i zmiksować na jednolitą masę. Formę o wymiarach 35*24 cm wyłożyć na dnie papierem do pieczenia. Wylać ciasto i równomiernie rozprowadzić. Na cieście rozsypać rabarbar (bez soku) i pokruszyć kruszonkę. Włożyć do nagrzanego piekarnika na 180 stopni i piec około 35-40 minut do tzw suchego patyczka. *Można ciasto upiec w mniejszej formie wtedy będzie wyższe.
Sezon grillowy się rozpoczął ale niestety pogoda w długi majowy weekend nie okazała się zbyta łaskawa. Ale u nas kiełbasa chociaż nie z grilla tylko z piekarnika na stole się pojawiła. Miałam okazję wypróbować kiełbaski włoskie z suszonymi pomidorami Hańderek. Mogę tylko powiedzieć że są pyszne, zresztą jak wszystkie ich produkty.
Przygotowanie: Cebulę obrać pokroić w piórka i podsmażyć na oleju kokosowym. Razem z tłuszczem przełożyć do naczynia żaroodpornego. Kiełbaski nakłuć w kilku miejscach wykałaczką i ułożyć na cebuli. Jabłko pokroić razem ze skórką w półplasterki, wykroić gniazda nasienne i ułożyć między kiełbaskami. Wlać piwo, posypać żurawiną i oprószyć solą i pieprzem. Włożyć do nagrzanego piekarnika na 180 stopni i piec około 30-40 minut. W trakcie pieczenia 2-3 razy polać kiełbaski powstałym płynem.