Nareszcie są moje ulubione owoce czyli truskawki. Nie wyobrażam sobie by nie korzystać z tej okazji i nie upiec z nimi ciast, deserów a także knedli czy pierogów. Już od dłuższego czasu wiem, że kokos i truskawki to duet doskonały. Dzisiaj serwuję wam rewelacyjne ciasto i nie zwlekajcie zbyt długo by go zrobić.
Przygotowanie: Biszkopt: Białka ubić na sztywno, dodać cukier, żółtka i nadal ubijać tak długo, aż masa będzie sztywna. Mąkę i proszek do pieczenia przesiać przez sitko, dodawać porcjami do ubitej masy jajecznej i powoli wymieszać lub ubijać na najwolniejszych obrotach mikserem do momentu połączenia się z masą. Wylać do formy o wymiarach 33-23 cm wyłożonej na dnie papierem do pieczenia. Piec około 25 min w 180 stopniach. Zimny biszkopt przekroić wzdłuż na 2 blaty. Galaretki rozpuścić w gorącej wodzie i odłożyć do stężenia. Krem kokosowy: W kąpieli wodnej rozpuścić czekoladę i odłożyć do przestudzenia. Zimną kremówkę ubić na sztywno ze śnieżkami. Cały czas ubijając wlewać małym strumieniem zimną ale płynną czekoladę. Wlać adwokat dodać zmielone migdały, wiórki kokosowe i krótko zmiksować lub dokładnie wymieszać szpatułką. Na biszkopcie rozsmarować 2/3 kremu, przykryć drugim biszkoptem, rozsmarować 1/3 kremu, poukładać truskawki i zalać tężejącą galaretką. Włożyć na kilka godzin a najlepiej na całą noc do lodówki.
*Użyłam płatki migdałowe i krótko zmiksowałam w blenderze.
Jak nie wiecie jak wykorzystać nadmiar rabarbaru to polecam wam zrobić ptysie z kremem rabarbarowym. Krem jest delikatny, orzeźwiający o lekko kwaskowym smaku. Do kremu najlepiej użyć mocno czerwonego rabarbaru wtedy kolor kremu będzie bardziej różowy. Ja niestety nie mam takiej odmiany.
Przygotowanie: Ciasto na ptysie: Do rondelka wlać wodę, dodać masło i całość zagotować. Wsypać mąkę i energicznie mieszać. Chwilkę gotować aż masa zacznie odchodzić od ścianek i zrobi się gładka. Masę ostudzić. Następnie dodawać po jednym jajku i ucierać. Masa powinna uzyskać kremową konsystencję. Masę przekładamy do szprycy z końcówką gwiazdki i na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia wyciskamy szprycą z ciasta okrągłe kształty. Robimy spore odstępy, bo ptysie znacznie urosną. Pieczemy około 20-25 minut w 200 stopniach. Po upieczeniu studzimy na metalowej kratce. Krem rabarbarowy: Rabarbar pokroić w małą kostkę, zasypać cukrem. Dodać sok z cytryny i startą skórkę. Odłożyć na około pół godziny. W tym czasie cukier się rozpuści, a rabarbar puści sok. Rabarbar wstawić na mały ogień i gotować na wolnym ogniu aż zacznie się rozpadać. Zdjąć z ognia, wsypać żelatynę i mieszać aż się rozpuści. Masę ostudzić i mocno schłodzić najlepiej przez całą noc w lodówce. Zimną masę rabarbarową miksować i dodawać po łyżce zimnego mascarpone. Miksować do momentu połączenia się składników. Ptysie przekroić na pół nadziać gotowym kremem. Przed podaniem oprószyć cukrem pudrem.
Takie roladki można zrobić na imprezę urodzinową, sylwestra lub po prostu na kolację. Można też składniki dobierać według własnych upodobań lub po prostu wykorzystać to co mamy w lodówce.
Składniki:
szynka konserwowa
serek twarogowy z ziołami
ogórki konserwowe
papryka żółta i czerwona
rukola
szczypiorek
Przygotowanie: Plasterki szynki przekroić na pół. Posmarować serkiem ułożyć po kawałku papryki, ogórka i kilka listków rukoli. Zwinąć w roladkę i związać szczypiorkiem.
Sezon na najlepsze wypieki powoli się rozpoczyna. Polskie owoce i warzywa jak na przykład rabarbar już pojawiają się w ogrodach i na straganach. Warto więc korzystać z tego krótkiego sezonu i koniecznie upiec to ciasto.
Przygotowanie: Rabarbar umyć i pokroić w około 1 cm kawałki. Zasypać cukrem,wymieszać i odłożyć na 3-4 godziny. Ciasto kruche: Wszystkie składniki umieścić w misie miksera. Na wolnych obrotach miksujemy do momentu aż składniki się połączą. Przekładamy na blat zagniatamy i formujemy z ciasta wałek. 2/3 ciasta wykładamy na dno blaszki wyłożonej papierem do pieczenia o wymiarach 33*24 cm. Blaszkę z ciastem wkładamy do lodówki a resztę ciasta do woreczka i wkładamy na około godzinę do zamrażarki. Budyń: Odlać 3/4 szkl mleka wymieszać proszek budyniowy a resztę mleka zagotować z cukrami. Wlać rozmieszany proszek i mieszając ponownie zagotować. Wyjąć blaszkę z lodówki nakłuć ciasto widelcem, wylać gorący budyń, rozłożyć równomiernie rabarbar (bez soku), na górę zetrzeć na tarce ciasto z zamrażarki. Włożyć do nagrzanego piekarnika na 180 stopni i piec około 50 minut. Po upieczeniu wystudzić. Zimne ciasto przed podaniem oprószyć cukrem pudrem.
Te drobne nasionka są bardzo pyszne i zdrowe.W krótkim czasie można wyczarować z nich pyszne deserki z dodatkiem ulubionych owoców a także dodawać je do koktajli lub przetworów. Na blogu znajdziecie min warstwowy deser, owsianka z chia, budyń z brzoskwiniami a także dżem morelowy.
Przygotowanie: Do mleka wlać sok z pomarańczy, syrop z agawy, wsypać kakao zmiksować a następnie wsypać nasiona chia dokładnie wymieszać i odstawić na około 3-4 godziny by nasiona napęczniały. W tym czasie gdy nasiona pęcznieją należy je 3-4 razy przemieszać. Po tym czasie rozkładamy powstały budyń równomiernie do szklanych naczyń lub szklanek i na wierzch dajemy warstwę wiśni deserowych.
Kotlety z piersi dosyć często robię i żeby trochę urozmaicić obiad polecam wam tzw. kotlety siekane. Są smaczne, bardziej soczyste ale też bardziej kaloryczne. Do nich polecam podać ziemniaki i ulubioną surówkę. Szybko, tanio i smacznie.
Przygotowanie: Oczyszczone i umyte piersi pokroić w średnią kostkę. Dodać wszystkie składniki i wymieszać. Włożyć na około 2-3 godziny do lodówki. Smażyć kotlety na średnim ogniu z dwóch stron na rumiano. Po usmażeniu przełożyć na ręcznik papierowy by odsączyć z nadmiaru tłuszczu.