poniedziałek, 30 czerwca 2014

Sernik z malinami

Latem często robię ciasta bez pieczenia. Lubimy takie schłodzone smakołyki jeść w ogrodowej altance z dodatkiem pachnącej kawy z ekspresu. Jednak w tym roku lato płata nam figle z pogodą, ale mam nadzieję, że nadejdą jeszcze ciepłe letnie dni. W ten weekend zrobiłam sernik na zimno z malinami. Użyłam sera z wiaderka kanapkowo - sernikowy "Mój Ulubiony" firmy Wieluń. Ser jest trzykrotnie mielony ma gładką, kremową  konsystencję więc na sernik na zimno nadał się idealnie.
Możecie również polubić ich profil na fb klik.

Składniki:


  • Spód:
  • 240 g herbatników szkolnych
  • 120 g margaryny
  • Masa sernikowa:
  • 1 kg sera w wiaderku "Mój Ulubiony" - Wieluń
  • 9 łyżek cukru pudru
  • 1 łyżka esencji waniliowej
  • 300 ml kremówki 30%
  • 100 ml mleka
  • 3 łyżki żelatyny
  • maliny
  • 1 galaretka malinowa
Przygotowanie:
 Spód: herbatniki zmiksować blenderem na proszek dodać rozpuszczoną ciepłą margarynę i wymieszać. Wyłożyć na dno tortownicy ugnieść, wyrównać powierzchnię i włożyć do lodówki.
 Masa sernikowa: twaróg przełożyć do misy z miksera dodać cukier puder, esencję waniliową i zmiksować. Zimną kremówkę ubić na sztywno dodawać porcjami do sera i miksować na wolnych obrotach. Żelatynę namoczyć, podgrzać i rozpuścić w mleku, letnią wlewać do masy serowej i miksować na wolnych obrotach. Połowę masy wylać na spód z herbatników ułożyć na całej powierzchni maliny, wylać resztę masy serowej i wyrównać powierzchnię. Na górze ułożyć maliny i włożyć do lodówki do stężenia. 
 Galaretkę przygotować w 400 ml gorącej wody, tężejącą galaretkę wylać na górę i ponownie włożyć do lodówki najlepiej na całą noc. Tortownica 28 cm.

 Firmie Wieluń dziękuję za przesłane produkty.

środa, 25 czerwca 2014

Tort czekoladowy z kokosem i owocami

Wpis z opóźnieniem ale ten pyszny tort zrobiłam z okazji Dnia Ojca. Trochę się napracowałam ale było warto. Smak, prezentacja, uśmiechnięte  i zadowolone miny rodzinki wynagrodziły wszystko. Jeśli lubicie czekoladę i kokos musicie go zrobić. Po raz pierwszy robiłam dekorację ala koszyczek. Bałam się tego ale to wcale nie jest trudne i jeśli posiadacie taką końcówkę do szprycy nie ma się czego bać.Przepis bierze udział w konkursie Fabryka Form http://fabrykaform.pl/magazyn/konkurs-kulinarny-joseph-joseph-w-ff



Składniki:
  • Biszkopt
  • 7 jajek
  • 7 łyżek cukru
  • 5 łyżek mąki pszennej
  • 2 łyżki kakao
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • Masa kokosowa
  • 250 ml mleka 
  • 1/4 szkl cukru
  • 1 łyżka cukru waniliowego
  •  130 g kokosu
  • 100 g masła
  • Krem czekoladowy
  • 4 jajka duże
  • 1 szkl cukru
  • 1 czekolada gorzka
  • 3 łyżki kakao
  • 250 g masła
  • Do dekoracji
  • dżem z czarnej porzeczki
  • maliny
  • poziomki
  • czerwona i czarna porzeczka
  • złote perełki
  • mięta
Przygotowanie:
Biszkopt: Białka ubić na sztywno dodać cukier, żółtka i nadal ubijać do momenty aż masa będzie sztywna. Mąkę, proszek do pieczenia i kakao przesiać przez sitko. Dodawać stopniowo do masy jajecznej i wymieszać powoli drewnianą łyżką lub robotem na najmniejszych obrotach. Masę wylać do tortownicy o średnicy 26 cm wyłożonej na dnie papierem do pieczenia. Włożyć do nagrzanego piekarnika na 170 stopni i piec około 30 minut. Wyjąć i ostudzić. Z zimnego biszkoptu zdjąć z dna papier i przekroić dwa razy wzdłuż uzyskując trzy placki.
Masa kokosowa: Mleko z cukrem i cukrem waniliowym zagotować, dodać kokos i na średnim ogniu gotować około 15 minut cały czas mieszając. Zdjąć z ognia dodać masło, mieszać aż masło się rozpuści. Pozostawić masę do przestudzenia.
Krem czekoladowy:
Jajka ubić z cukrem na parze na puszystą masę i zdjąć z ognia. (masa powinna być puszysta jak na biszkopt). Do ciepłej masy dodać startą na drobnych oczkach lub rozdrobnioną w blenderze czekoladę oraz stopniowo dodawać przesiane przez sitko kakao. Delikatnie mieszać łyżką masę do rozpuszczenia się czekolady i odstawić do wystudzenia. Masło utrzeć do białości i miksując stopniowo dodawać zimną masę czekoladową. 
Warstwy tortu: blat biszkoptu, posmarować dżemem, letnia masa kokosowa, blat biszkoptu, 1/4 kremu czekoladowego, posypać malinami, blat biszkoptu
Boki i górę tortu posmarować cienko kremem. Boki za pomocą szprycy udekorować na kształt koszyczka. Na górze dookoła zrobić dekorację z kremu ułożyć złote perełki i owoce. Włożyć do lodówki do schłodzenia. 




Tymi końcówkami dekorowałam tort.
Masa kokosowa z Moje Wypieki
Przysmaki dla taty 4Lato w pełni!Przysmaki dla taty 4