poniedziałek, 25 listopada 2013

Bułki pszenne

Kiedy je zobaczyłam na blogu Smaki Alzacji od razu pomyślałam że muszę je upiec. Te bułki są wyśmienite. Zaryzykowałam i od razu zrobiłam z podwójnej porcji. Miały być na kolację ale niestety bułki zostały pochłonięte przed kolacją. Te bułki z pewnością zagoszczą w mojej kuchni. Planuje zrobić równie mieszane pszenno żytnie.



Składniki:


  • 1 szk mleka
  • 0,5 szk wody
  • 1 łyżka miodu
  • 1 łyżka masła
  • 1 jajko
  • 4,5 szk mąki pszennej
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 paczuszka drożdży instant 7g
  • 1 jajko do posmarowania
  • 1 łyżka mleka
  • do posypania mak
  •  do posypania sezam Kresto
Przygotowanie:

Wodę, mleko,miód i masło podgrzać do rozpuszczenia się masła. Do letniej masy dodać rozmącone jajko i wymieszać. Do naczynia z robota przesiać mąkę dodać sól, drożdże i wymieszać. Do suchych składników wlać letnią masę i za pomocą końcówki do zagniatania miksować około 5 minut. Ciasto powinno mieć gładką konsystencję i odchodzić od naczynia. Ciasto przełożyć na stolnicę podsypując mąką. Podzielić na 12 części i uformować bułki. Ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i odłożyć w ciepłe miejsce na około pół godziny do wyrośnięcia. Przed włożeniem do piekarnika posmarować rozmąconym jajkiem z łyżką mleka i posypać makiem lub sezamem. Włożyć do nagrzanego piekarnika na 200 st i piec około 12-15 min. Wyjąć i ostudzić na kratce.

Domowe pieczywo i bułki

13 komentarzy:

  1. Z miodem? Fajne. Ale nie czuć za bardzo słodyczy?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Możesz miód zastąpić cukrem ale miód jest nie wyczuwalny.

      Usuń
  2. Wspaniałe! Środek jest taki puszysty! Ja też je zrobię :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Próbował ktoś te bułeczki ? Czy są miękkie ?

    OdpowiedzUsuń
  4. Czy bułki maślane to inaczej bułki mleczne ? Co jest składnikiem dominującym w bułkach maślanym/ mlecznych, iż różnią się one od tych zwykłych pszennych ? Zawsze myślałam, że tym składnikiem jest mleko lub masło, ale do zwykłych bułek mlecznych też często się to dodaje. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Alu czy ciasta po wyrobieniu robotem nie trzeba odstawić do wyrośnięcia?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie, tu bułeczki formujemy od razu i wyrastają na blasze. Potem do piekarnika i pieczemy. :)

      Usuń
  6. Dziękuję za odpowiedź.

    OdpowiedzUsuń
  7. Właśnie się pieką bułeczki. Wyszło mi 11 sztuk dość sporych bułeczek i widzę że mi się w piecu posklejały, bo były zbyt blisko siebie. Nie wiedziałam czy mogę je piec oddzielnie tzn najpierw jedne a potem drugie, czy te które musiałyby czekać na swoje pieczenie nie urosły by zbyt dużo, ale następnym razem spróbuję je piec na 2 blaszkach oddzielnie, chyba że można piec dwie blaszki razem na termoobiegu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Aż ci zazdroszczę, te bułeczki są pyszne. Mam nadzieję, że Tobie też będą smakowały. Ale to, że się posklejały nie powinno mieć wpływu na smak. Możesz spróbować piec na termoobiegu dwie blaszki.

      Usuń
  8. Bulki wygladaja przepysznie, a jakisymbol maki jest najlepszy?

    OdpowiedzUsuń