Surówki z tą zalewą to ja mogę jeść i jeść. Najważniejsze jest to, że przygotowana zalewa z tego przepisu zawsze jest smaczna i nie trzeba jej kilka razy doprawiać jak to bywa przy przepisach gdzie jest podana ilość "do smaku". Surówka jest pyszna zarówno z młodej kapusty jak i już w okresie zimowym. Tu również surówka z tą zalewą ale z marchewką i cebulą klik .
Składniki:
- 1 kg białej kapusty
- 1 średni zielony ogórek sałatkowy lub 3-4 ogórki gruntowe
- 5-6 łyżek posiekanego koperku
- Zalewa:
- 1 szkl wody mineralnej gazowanej
- 0,5 szkl cukru
- 0,5 szkl oleju
- 1/4 szkl octu 10%
- 1 łyżka soli
- ewentualnie trochę pieprzu
Przygotowanie: Kapustę poszatkować i przełożyć do miski. Dodać posiekany koperek i ogórki obrane ze skórki i pokrojone w półplasterki. Wszystkie składniki zalewy dokładnie wymieszać. Wlać do kapusty, wymieszać i odłożyć na około 2 godziny. Od czasu do czasu surówkę przemieszać. Surówkę można przełożyć do słoików włożyć do lodówki i można przechowywać przez około 5-6 dni a nadal będzie smaczna.
W czasie ciepłych i upalnych dni też chętnie zjadamy coś do popołudniowej kawki. Ja ostatnio zrobiłam lekki i orzeźwiający sernik bez pieczenia z miętową nutą. I nie dość, że ładnie prezentował się na stole to jeszcze dosyć szybko znikał. Sernik podpatrzyłam u Kasi i jak to zwykle u niej z przepisami bywa wszystko wychodzi zgodnie z recepturą.
Składniki:
- Biszkopt:
- 2 jajka
- 1/4 szkl cukru
- 1 łyżka cukru z wanilią
- 1/3 szkl mąki pszennej
- 1/4 łyżeczki proszku do pieczenia
- Masa serowa:
- 1 kg twarogu z wiaderka
- 4 łyżki cukru pudru
- 350 ml zimnej kremówki 30%
- 150 g miętowych landrynek (bez nadzienia)
- 120 ml wrzątku
- 5 łyżeczek żelatyny
- 100 ml wrzątku
- Do dekoracji:
- 200 ml zimnej kremówki
- pudrowe kwiatki
Przygotowanie:
Biszkopt:
Tortownicę o średnicy 24 cm wyłożyć na dnie papierem do pieczenia.
Białka ubić na sztywno z cukrem zwykłym i cukrem z wanilią. Dodawać po jednym żółtku i ubijać do momentu aż masa będzie sztywna. Dodajemy porcjami mąkę przesianą z proszkiem do pieczenia i mieszamy łopatką do połączenia się składników. Masę wylać do tortownicy i piec około 20 minut w 180 stopniach do suchego patyczka. Po upieczeniu ostudzić.
Masa serowa:
Landrynki owinąć w ściereczką i za pomocą tłuczka jak najdrobniej rozbić. Przesypać do naczynia i wlać 120 ml wrzątku. Mieszać do momentu rozpuszczenia i ostudzić.
W 100 ml wrzątku rozpuścić żelatynę i odłożyć do przestudzenia.
Ser zmiksować z cukrem pudrem wlać miętowy syrop i miksować do momentu połączenia się składników. Następnie dodać ubitą na sztywno śmietanę i delikatnie wymieszać łopatką. Na końcu wolnym strumieniem wlewać letnią rozpuszczoną żelatynę i wymieszać.
Masę serową przelać na biszkopt, wyrównać i włożyć na noc do lodówki.
Przed podaniem udekorować bitą śmietaną i kwiatkami.
Wiadomo, że w tym okresie kiedy u nas pojawiają się "młode"i świeże warzywa i owoce wszystko smakuje dużo lepiej. To też nie mogło być inaczej tylko musiał u mnie zagościć bigos z młodej kapusty. Od czasu jak odkryłam suszone pomidory w ale-raj dodaję je do różnych potraw częściowo zastępując nimi przecier pomidorowy. Potrawy mają ładny kolor i smak.
Składniki:
- 1 główka białej młodej kapusty (około 600-800g)
- 1 średnia cebula
- 1 łyżka masła klarowanego
- 0,5 kg kiełbasy
- 3-4 łyżeczki przyprawy do bigosu i kapusty
- 3 łyżeczki suszonych pomidorów
- 2 łyżeczki przecieru pomidorowego
- około 300-400 ml bulionu
- pieprz czarny i sól do smaku
Przygotowanie:
Cebulę pokroić w kostkę. Kiełbasę w półplasterki. Kapustę poszatkować dosyć grubo.
Na rozgrzanym maśle podpiec kiełbasę i przełożyć na talerz. Na tym samym tłuszczu lekko zrumienić cebulę. Dodać kapustę chwilę smażyć od czasu do czasu mieszając. Gdy kapusta zmniejszy swoją objętość podlać bulionem dodać przyprawę do bigosu, suszone pomidory i dusić do miękkości kapusty. Gdy kapusta będzie miękka dodać kiełbasę, przecier pomidorowy wymieszać i ewentualnie doprawić do smaku pieprzem i solą.
Jeśli bulion zbytnio nam odparuje można dolać trochę wodę. Bigos jest smaczniejszy jeśli przygotujemy go dzień wcześniej wtedy smaki lepiej się przegryzą.
Czy może być coś prostszego od tego deseru? Raczej nie. Ale mimo swej prostoty jest zawsze pyszny i lubiany przez dzieci jak i dorosłych. Gdy nie mam chęci na włącznie piekarnika lub jest zbyt gorąco a w domu nie ma nic słodkiego to robię taki deserek. Oczywiście owoce sezonowe a zimą mogą być owoce mrożone lub z puszki.
Składniki:
- 1 galaretka pomarańczowa
- 1 galaretka truskawkowa
- winogrona białe bezpestkowe
- truskawki
- 200 ml zimnej kremówki
- 1 łyżka cukru pudru
- rurki i serca z czekolady do dekoracji
Przygotowanie:
Galaretkę pomarańczową przygotować wg przepisu na opakowaniu przestudzić, zimną rozlać do kieliszków. Dodać po kilka winogron i włożyć do lodówki by galaretka stężała.
Galaretkę truskawkową również przygotować wg przepisu jak na opakowaniu przestudzić i zimną wylać na galaretkę pomarańczową. Dodać truskawki i ponownie włożyć do lodówki do stężenia. Przed podaniem zimną kremówkę ubić na sztywno z cukrem pudrem. Za pomocą rękawa cukierniczego nałożyć bitą śmietanę na galaretki dodać truskawki oraz ozdoby z czekolady.
To ciasto jest banalnie proste i można je zrobić z różnymi owocami. Można je zabrać na piknik lub wycieczki. Ciasto jest delikatne i puszyste. Na wierzchu można pokruszyć kruszonkę, posypać wiórkami kokosowymi lub oprószyć cukrem pudrem. By ciasto się udało wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
Składniki:
- 4 jajka
- 1 szkl cukru
- 2 łyżki cukru z prawdziwą wanilią
- 1 szkl oleju rzepakowego
- 3 szkl mąki pszennej
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
- 3 łyżeczki proszku do pieczenia
- 300 g jogurtu greckiego
- 3-4 łodygi rabarbaru
- 2 łyżki cukru kokosowego
- ok 400 g truskawek
- 1 łyżka mąki pszennej
- ok 70 g wiórek kokosowych
Przygotowanie:
Mąki i proszek do pieczenia przesiać przez sitko.
Rabarbar pokroić na kawałki i zasypać cukrem. Odłożyć na około 2 godziny. Przed dodaniem do ciasta zlać nadmiar płynu dodać truskawki wsypać mąkę i delikatnie wymieszać.
Jajka z cukrami ubić mikserem na puszystą i gęstą masę. Miksując na wolnych obrotach wlewać powoli olej. Gdy składniki się połączą wyłączyć mikser i dodając resztę składników mieszamy już ręcznie łopatką.
Na przemian do masy dodawać część mąki, jogurtu greckiego i delikatnie mieszamy każdą porcję. Po dodaniu i wymieszaniu wszystkich składników ciasto wylać do formy 34*24 cm wyłożonej papierem do pieczenia. Na cieście rozłożyć owoce i posypać wiórkami kokosowymi.
Włożyć do nagrzanego piekarnika na 180 stopni i piec około 45 minut do suchego patyczka.