Robiłam już kilka razy ale nigdy nie zdążyłam zrobić zdjęć. Tym razem wykorzystałam moment kiedy byłam sama w domu i miałam okazję zrobić zdjęcia. Mango lassi jest pyszne, pożywne i orzeźwiając. Poza truskawkowym jeden z moich ulubionych koktajli.
Składniki:
Przygotowanie:
Mango obrać ze skórki i oddzielić miąższ od pestki. Wszystkie składniki umieścić w pojemniku z blendera i zmiksować na gładko. Najlepiej używać zimnych składników wtedy koktajl jest od razu do spożycia. Ewentualnie po przygotowaniu schłodzić.
Dania z wykorzystaniem mięsa drobiowego są bardzo szybkie w przygotowaniu. Teraz za oknem coraz piękniejsza pogoda więc trzeba korzystać i jak najwięcej czasu spędzać na wolnym powietrzu. A, że jeść coś trzeba to proponuję wam właśnie to danie, które można podać z ziemniakami, kaszą, makaronem lub pieczywem.
Składniki:
- 2 duże piersi z kurczaka (około 500-600 razem)
- 2 łyżki masła klarowanego
- 1 średnia cebula
- około 500 ml bulionu
- około 3/4 szkl śmietanki łowickiej 36%
- 1 puszka czerwonej fasoli
- 3-4 łyżeczki przyprawy do kurczaka po polsku
- sól do smaku
- pieprz do smaku
- mąka do zagęszczenia*
Przygotowanie:
Piersi pokroić w średniej wielkości kostkę dodać przyprawy wymieszać i włożyć na około pół godziny do lodówki. Na rozgrzanym maśle lekko zrumienić pokrojoną w kostkę cebulę dodać kurczaka podsmażyć od czasu do czasu mieszając. Gdy mięso będzie podsmażone zalać bulionem i chwilkę gotować aż cześć bulionu się zredukuje. Wlać śmietankę, wsypać odsączoną fasolę. Na końcu gulasz zagęścić mąką rozmieszaną w zimnej wodzie i ponownie zagotować.
*Ilość mąki zależna od tego jak mocno zagęszczone dania lubimy.
To ciasto jest szybkie i proste w przygotowaniu. Łączymy suche składniki z mokrymi mieszamy i gotowe. Potem tylko polewa ale bez polewy ciasto też jest pyszne. Ciasto pachnie przyprawą do piernika i cynamonem jest wilgotne a zarazem puszyste.
Składniki:
- Ciasto czekoladowe:
- 280 g mąki pszennej
- 100 g mąki orkiszowej T650
- 300 g cukru
- 8 łyżek kakao
- 1 łyżka cynamonu
- 1 łyżeczka przyprawy do piernika
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 0,5 łyżeczki soli
- 12 łyżek oleju (u mnie z orzechów)
- 2 łyżeczki ekstraktu waniliowego
- 400 ml gorącej wody
- 4 łyżeczki kawy rozpuszczalnej Irish Cream
- 2 jajka
- 50 g posiekanej czekolady
- Polewa:
- 125 g margaryny
- 0,5 szkl cukru pudru
- 3 łyżka kakao
- 3 łyżki zimnej wody
- Do posmarowania:
- powidła śliwkowe
Przygotowanie:
W gorącej wodzie rozmieszać kawę i ostudzić.
Do jednego naczynia wsypać wszystkie suche składniki i wymieszać. W drugim naczyniu wymieszać wszystkie płynne składniki razem z jajkami. Do suchych składników wlać mokre i wymieszać. Blaszkę o wymiarach 33*24 cm wyłożyć papierem do pieczenia, wylać ciasto, posypać posiekaną czekoladą. Włożyć do nagrzanego piekarnika na 180 stopni i piec około 45 minut do suchego patyczka. Wyjąć i ostudzić. Zimne ciasto posmarować powidłami śliwkowymi i polać polewą.
Polewa:
Margarynę rozpuścić (nie gotować). Zdjąć z ognia dodać resztę składników i energicznie wymieszać. Gdy polewa lekko przestygnie i zacznie tężeć rozsmarować na wcześniej wysmarowanym powidłami cieście.
Kopytka bardzo lubimy i dosyć często je robię. Staram się je jakoś urozmaicać i podawać na różne sposoby. Polecam kopytka z sosem lub z bułką tartą.Te są z dodatkiem zmiksowanego jabłka polane zrumienionym masełkiem i oprószone cukrem cynamonowym. Mówię wam, palce lizać.
Składniki:
- 500 g ugotowanych ziemniaków
- 350 g twaróg półtłusty łowicki
- 100 g mąki krupczatki
- 200-250 g mąki pszennej*
- 3 łyżki cukru
- 1 jajko
- 1 większe jabłko
- masło zrumienione
- cukier cynamonowy
Przygotowanie:
Jabłko obrać i zmiksować na puree.
Ziemniaki i twaróg przecisnąć przez praskę do ziemniaków. Dodać mąkę krupczatkę, jajko, puree z jabłka, cukier i część mąki pszennej. Zagnieść i jak ciasto się mocno klei stopniowo dosypywać mąki pszennej. Na stolnicy podsypanej mąką rozwałkować część ciasta pokroić w paski a następnie w kwadraty albo ukośnie. Wrzucać na osolony wrzątek i gotować około 1 minuty od wypłynięcia. Wyjąć łyżką cedzakową i gorące polać zrumienionym masłem i oprószyć cukrem cynamonowym.
Można posypać samym cukrem lub cynamonem.
*Ilość mąki pszennej jest zależna od wielkości jajka i jabłka.
Babki można piec przez cały rok chociaż największym powodzeniem cieszą się w Święta Wielkanocne. Ja w tym roku upiekłam babkę z gotowanymi całymi cytrynami. Dodając do ciasta sok czy skórkę z cytryny nigdy nie uzyskamy takiego smaku i aromatu jak z tych cytryn. Babka jest bardzo aromatyczna z mocno wyczuwalną nutą cytryny.
Składniki:
- 300 g mąki pszennej
- 100 g krupczatki
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1,5 szkl cukru
- 2 łyżeczki cukru waniliowego z wanilią
- 250 g masło ekstra łowickie
- 8 jajek
- 2 cytryny
- sok z 1 cytryny
- Lukier:
- 4-5 łyżek soku z cytryny
- 1,5 do 2 szkl cukru pudru
Przygotowanie:
Cytryny umyć, sparzyć i w całości ugotować do miękkości. Gotujemy około 30 minut. Po ugotowaniu delikatnie wyjąć pokroić na mniejsze kawałki i wyjąć pestki. Zmiksować na purre. Przełożyć do misy miksera wsypać cukry i zmiksować. Miksując dodawać po jednym żółtku i kawałku miękkiego masła. Po zmiksowaniu na jednolitą masę dodać mąki wymieszane z proszkiem do pieczenia, sok z cytryny i zmiksować na wolnych obrotach do połączenia się składników. Białka ubić na sztywno dodać do masy i delikatnie wymieszać szpatułką. Ciasto wylać do silikonowej formy. Jeśli forma metalowa wysmarować masłem i wysypać bułką tartą. Włożyć do nagrzanego piekarnika na 180 stopni i piec około 1 godziny do tzw suchego patyczka. Wyjąć z piekarnika i po około 10 minutach wyjąć babkę z formy. Przełożyć na metalową kratkę i ostudzić.
Lukier:
Do soku z cytryny dodawać stopniowo cukier puder i ucierać. Lukier powinien mieć taką konsystencję, żeby można było nim posmarować babkę.