Upał, więc nie ma chęci na jakieś długie stanie przy kuchni. Dzisiaj u mnie sałatka makaronowa a do niej kotlet drobiowy. My tak lubimy. Sałatka z małą ilością dodatków ale jaka pyszna.
Składniki:
- 150 g makaronu orzo medium Melissa Primo Gusto
- 150 g szynki
- 150 zielonego ogórka(po obraniu i bez nasion)
- 2-3 łyżki majonezu
- 1 płaska łyżka chrzanu tartego
- 1 łyżka posiekanego koperku
- 1 łyżka posiekanej natki pietruszki
- sól
- pieprz
- sok z cytryny
Przygotowanie:
Makaron ugotować w osolonej wodzie wg przepisu na opakowaniu. Po ugotowaniu przelać zimną wodą. Szynkę pokroić w średnią kostkę. Ogórek obrać ze skórki, wydrążyć gniazda nasienne i pokroić w kostkę. Wymieszać ryż, szynkę, ogórek, koperek i natkę pietruszki. Dodać majonez, chrzan i ponownie wymieszać. Doprawić do smaku. Włożyć na godzinę lub dłużej do lodówki by smaki się przegryzły.
Czerwona porzeczka już dojrzała na krzaczkach, więc pora ją wykorzystywać. Lubię ją w wypiekach ponieważ przełamuje słodki smak. Dzisiaj pyszne muffinki z porzeczką i chrupiącą kruszonką.
Składniki:
- 350 g mąki pszennej
- 150 g cukru kokosowego ale-raj
- 2 duże jajka
- 170 ml oleju
- 200 g jogurtu naturalnego
- 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
- 50 g migdałów w płatkach
- 1 szkl czerwonej porzeczki (po obraniu)
- Kruszonka:
- 100 g mąki pszennej
- 50 g masła
- 50 g cukru kokosowego
Przygotowanie:
w jednym naczyniu połączyć mokre składniki - jajka, olej, jogurt naturalny. W drugim naczyniu połączyć suche składniki - przesiana mąka, cukier trzcinowy, proszek do pieczenia, migdały. Do mokrych składników wsypać suche i wymieszać łyżką do połączenia się składników. Na końcu dodać umyte i obrane porzeczki i delikatnie przemieszać. Formę do muffinek na 12 sztuk wyłożyć papilotkami. Ciasto przełożyć po równo do papilotek.
Zimne masło, cukier i mąkę zagnieść na kruszonkę i pokruszyć na wierzchu muffinek.
Piec w 180 stopniach góra-dół około 25-30 minut. Do suchego patyczka.
Lubicie truskawki tak samo jak ja? To upieczcie sobie to ciasto. Rozpływa się w ustach jest lekkie, delikatne i z wyraźną nutą truskawek.
Składniki:
- Biszkopt:
- 5 jajek
- 5 łyżek cukru
- 5 łyżek mąki pszennej
- sól szczypta
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- Masa truskawkowa
- 0,5 kg truskawek
- 5 łyżek cukru
- 0,5 szkl wody
- 1 galaretka truskawkowa
- 1 budyń waniliowy lub śmietankowy b/c
- 0,5 szkl wody
- Bita śmietana:
- 400 ml kremówki
- 200 g mascarpone
- 3 łyżki cukru pudru
- 3 łyżeczki żelatyny ale-raj
- 1/3 ciepłej wody
- Dodatkowo:
- 1 galaretka truskawkowa
Przygotowanie:
Biszkopt: Białka
ubić na sztywno z
cukrem i szczyptą soli. Dodawać po jednym żółtku cały czas miksując do
momentu, aż uzyskamy sztywną masę. Mąkę i proszek przesiać przez sitko, dodawać porcjami do masy jajecznej i delikatnie
wymieszać silikonową łopatką. Blachę 35*25 cm na dnie wyłożyć papierem do pieczenia,
wylać masę i równomiernie
rozsmarować. Piec w 180 stopniach około 22-25 minut. Wyjąć i ostudzić.
Masa
truskawkowa: Obrane z szypułek i umyte truskawki pokroić na mniejsze
kawałki. Zalać wodą, wsypać cukier i gotować około 5 minut aż truskawki
się "rozpadną". W pół szklance wody rozmieszać budyń wlać do truskawek i
mieszając zagotować. Zdjąć z ognia wsypać galaretkę i dokładnie
wymieszać. Odłożyć do przestudzenia.
Bita śmietana: Zimną kremówkę i mascarpone przełożyć do misy z miksera i ubić na sztywno. Pod koniec dodać cukier puder, zmiksować i na samym końcu wlać rozpuszczoną letnią żelatynę i zmiksować krótko by połączyła się ze śmietaną.
Galaretkę truskawkową przygotować wg przepisu na opakowaniu i odłożyć do lekkiego stężenia.
Warstwy ciasta:
biszkopt, tężejąca masa truskawkowa, bita śmietana, tężejąca galaretka.
Sezon szparagowy za niedługo się skończy, więc trzeba jeszcze korzystać ile się da. Mam dla was propozycję na w miarę szybki i smaczny obiad a mianowicie pyszne kremowe risotto na białym winie z zielonymi szparagami.
Składniki:
- 200 g ryżu do risotta arborio
- 1 płaska łyżka masła klarowanego
- 1 średnia cebula
- 100 ml białego wytrawnego wina
- 2-2,5 szkl bulionu warzywno-drobiowego
- 5-6 zielonych szparagów
- sól morska
- pieprz kolorowy
Przygotowanie:
Szparagi umyć, odciąć zdrewniałe końce, odciąć główki a łodygi pokroić na 2-3 centymetrowe kawałki. Zagotować w garnku lekko osoloną wodę, dodać pokrojone łodygi i gotować około 4-5 minut. Następnie dodać odcięte główki i gotować kolejne 2-3 minuty. Gdy szparagi będą miękkie odcedzić i przelać na sitku zimną wodą.
Masło i olej rozgrzać na patelni, dodać pokrojoną cebulę i delikatnie zeszklić (nie rumienić). Wsypać ryż,wymieszać i mieszając podsmażać około 2-3 minuty. Wlać wino i mieszając gotować do momentu aż ryż wchłonie całe wino. Wlewać do ryżu niewielkie porcje bulionu około 0,5 szklanki i mieszając gotować aż ryż będzie al dente. Kolejne porcje bulionu wlewać po wchłonięciu poprzedniej porcji. Dodać do ryżu szparagi, wymieszać doprawić do smaku solą i świeżo zmielonym pieprzem. Odłożyć na 2-3 minuty by odpoczęło i podawać gorące.
Odkąd pojawiły się w cukierniach to zawsze mi smakowały i przyznam że dosyć często je kupowałam. Ale od jakiegoś czasu już piekę je sama. Są smaczniejsze i zdecydowanie taniej to wychodzi. Bo co to taki jeden lub dwa do kawy jak one są takie delikatne i pyszne.
Składniki:
- 3 jajka
- 3 łyżki cukru
- 3 łyżki mąki pszennej Młyn Kopytowa
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej
- sól himalajska szczypta
- Nadzienie:
- 350 ml kremówki 35%
- 150 g mascarpone
- 1 łyżka cukru pudru
- truskawki
- cukier puder do oprószenia
Przygotowanie:
Białka ubić na sztywno z solą. Miksując dosypywać po łyżce cukru i po jednym żółtku. Ubijać do momentu aż masa będzie sztywna. Dosypywać stopniowo przesiane mąki i delikatnie wymieszać silikonową łopatką. Blachy wyłożyć papierem do pieczenia i odrysować 8 okręgów o średnicy około 13 cm. Ciasto około 2-3 łyżki wyłożyć na całej powierzchni okręgów i wyrównać łyżką. Piec bez termoobiegu góra-dół w 180 stopniach około 10-12 minut do lekkiego zrumienienia. Wyjąć z piekarnika i gorące za pomocą noża lub szpatułki zdjąć z papieru. Zwinąć je delikatnie na pół i ułożyć na papier lub tacę oprószoną cukrem pudrem. Pozostawić do ostudzenia.
Nadzienie:
Do zimnej kremówki dodać zimne mascarpone i ubić na sztywno. Pod koniec ubijania dodać cukier puder. Zimne "biszkopty" nadziać bitą śmietaną i dodać truskawki pokrojone w plasterki. Przed podaniem na wierzchu oprószyć cukrem pudrem.
Inspiracja klik
Często mówię, że w prostocie siła. Najlepsze dla nas są proste i nie przekombinowane desery i potrawy. Dlatego też, takie desery robię dosyć często i to z różnymi owocami dodając galaretkę o smaku owoców. Nie wiem czemu jeszcze nie dodałam takich deserów na bloga. Może dlatego, że są zbyt banalne i proste? Ale co tam, mam nadzieję że znajdą się chętni na takie deserki.
Składniki:
- 1 galaretka truskawkowa
- truskawki
- bezy
- 150 ml kremówki
- 1 łyżeczka cukru pudru
Przygotowanie:
Galaretkę przygotować według przepisu na opakowaniu. Zimną rozlać do kieliszków, dodać pokrojone z 3-4 truskawki. Włożyć do lodówki by galaretka stężała. Zimną kremówkę ubić na sztywno z cukrem pudrem. Na galaretkę pokruszyć 3-4 bezy, nałożyć szprycą bitą śmietanę i udekorować listkiem mięty, truskawką i czekoladową rurką.
Porcja na 4 kieliszki.
W sezonie truskawkowym nie może zabraknąć słodkiego obiadu. Mam więc dla was propozycję na knedle ziemniaczane z truskawkami. Dodatkowo polane zrumienionym masłem z dodatkiem bułki tartej oraz dosłodzone cukrem palmowym. Ja do takich knedli podaje jeszcze zimny koktajl truskawkowy.
Składniki:
- 0,5 kg ziemniaków ( po obraniu)*
- 1 jajko
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej
- 1,5-2 szkl mąki pszennej
- 20 truskawek średniej wielkości
- 2 łyżki masła
- bułka tarta
- 1-2 łyżki cukru palmowego
Przygotowanie:
Ziemniaki ugotować w osolonej wodzie. Lekko przestudzić i przecisnąć przez praskę do ziemniaków. Wbić jajko dodać mąkę ziemniaczaną oraz jedną szklankę mąki pszennej. Zagniatać ciasto i w zależności jak mokre będą ziemniaki stopniowo dosypywać mąkę pszenną. Odrywać po kawałku ciasta uformować placek na środek położyć truskawkę i uformować knedle. Wrzucać po kilka sztuk do wrzątku i na niewielkim ogniu gotować około 5 minut od wypłynięcia.Wyjąć łyżką cedzakową i gorące polać zrumienionym masłem z bułką tartą.
Masło lekko zrumienić, wsypać 1-2 łyżki bułki tartej i dosłodzić według uznania cukrem palmowym.
*Do knedli wybierać ziemniaki sypkie z dużą zawartością skrobi.
W sezonie letnim trzeba korzystać z dobrodziejstw naszych ogródków. Dlatego też proponuję wam pyszne ciasto z mascarpone z dodatkiem rabarbaru i truskawek. Nie ma kremów i galaretek więc z pewnością sprawdzi się przy grillu a także można go ze sobą zabrać na piknik lub wycieczkę.
Składniki:
Przygotowanie:
Rabarbar umyć i pokroić w 1,5 cm kawałki. Zasypać cukrem, wymieszać i odłożyć na 1-2 godziny. Truskawki umyć, obrać z szypułek i osuszyć.
Ubić mikserem na puszystą masę jajka z cukrami. Dodawać porcjami mascarpone i miksować na wolnych obrotach. Pod koniec wlać olej i całość zmiksować do połączenia się składników.Mąkę przesiać z proszkiem do pieczenia, dodawać porcjami do masy jajecznej delikatnie mieszając. Blachę o wymiarach 22*33 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Ciasto przelać do blachy i równomiernie rozprowadzić. Na górę rozłożyć pokrojony rabarbar ( bez soku) i ułożyć truskawki. Włożyć do nagrzanego piekarnika na 180 stopni góra-dół i piec około 50 minut. Do suchego patyczka. Po upieczeniu ciasto ostudzić i przed podaniem oprószyć cukrem pudrem.
W akcji "Wypiekanie na śniadanie" w ten weekend zaproponowano upieczenie ciasta jogurtowego z truskawkami. A że miałam wolny weekend i truskawki z chęcią dołączyłam. Jednak zrobiłam małe zmiany w proporcjach. Wierzch przed pieczeniem posypałam cukrem kokosowym przez co ciasto nabrało fajnego smaku, aromatu i ładnie się zrumieniło. Dlatego też nie oprószyłam przed podaniem cukrem pudrem by nie było za słodko. I zmniejszyłam ilość jogurtu naturalnego. Polecam, bo ciasto łatwe do zrobienia i pyszne.
Składniki:
Przygotowanie:
W jednym naczyniu wymieszać suche składniki - mąka, cukier puder, proszek do pieczenia i soda oczyszczona. W drugim naczyniu wymieszać mokre składniki - olej, jajka, jogurt naturalny i ekstrakt cytrynowy. Do mokrych składników dodać suche składniki i wymieszać łyżką do połączenia się składników. Nie miksować. Blachę o wymiarach 24*24 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Wylać i równomiernie rozprowadzić ciasto. Na wierzchu jedna przy drugiej ułożyć przekrojone truskawki przecięciem do góry. Posypać po całej powierzchni cukrem kokosowym. Włożyć do nagrzanego piekarnika na 175 stopni z termoobiegiem. Piec około 60 minut do suchego patyczka.
Inspiracja stąd
Razem ze mną piekły:
Ewelina
Joanna