piątek, 7 lipca 2017

Ciasto kruche z pianką i agrestem

Kolejny letni wypiek z owocami. Tym razem kruche ciasto na krupczatce z budyniową pianką i agrestem. Do tego ciasta również pasują różne owoce więc ciasto idealne na lato. 
U mnie nie zawsze do ciasta musi być kawa lub herbata. Lubię też jako dodatek kieliszek wody i tym razem do ciasta podałam wodę.
Woda Jan jest  bogata w minerały, zarówno kationy wapnia, magnezu, sodu, żelaza oraz aniony wodorowęglanowe czy chlorki. Ze względu na swoje właściwości moczopędne znajduje zastosowanie w leczeniu chorób nerek i układu moczowego. Wpływa także na obniżenie poziomu cholesterolu i cukru we krwi, przez co przydaje się przy leczeniu cukrzycy oraz miażdżycy.




 Składniki:
  • Ciasto kruche:
  • 3 szkl mąki krupczatki
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 5 łyżek cukru
  • 250 g zimnego masła
  • 5 żółtek
  • 3 łyżki kwaśnej śmietany 12 lub 18 % 
  • Pianka budyniowa:
  • 5 białek
  • 1 szkl cukru
  • 2 budynie śmietankowe (proszek)
  • Dodatkowo:
  • 800 g świeżego agrestu
  • cukier puder
Przygotowanie:
Agrest umyć i obrać.
Wszystkie składniki na ciasto kruche umieścić w misie miksera i za pomocą końcówki do ciast ucieranych zmiksować na jednolite ciasto. Ciasto podzielić na 3 części. Jedną część ciasta włożyć na około pół godziny do zamrażarki. Blachę o wymiarach 40*24 cm wyłożyć na dnie papierem do pieczenia i równomiernie wyłożyć dwie części ciasta. Włożyć formę z ciastem do lodówki na czas oczekiwania na ciasto z zamrażarki.
Po wyjęciu ciasto z lodówki nakłuć widelcem. Posypać agrestem. 
Z białek i cukru ubić sztywną bezę. Na końcu wsypać proszek budyniowy i wymieszać. Budyniową piankę rozsmarować na agreście. Wyjąć ciasto z zamrażarki i zetrzeć  na dużych oczkach posypując po całej powierzchni pianki.
Włożyć do nagrzanego piekarnika na 180 stopni i piec około 45 minut.
Po upieczeniu ostudzić. Zimne ciasto oprószyć cukrem pudrem.




12 komentarzy:

  1. jedne z moich bardziej ulubionych letnich owoców, więc na bank wypróbuję :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Czemu w składnikach na ciasto podane jest dwa razy 5 żółtek?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Już poprawione, pomyłka. Dziękuję za czujność.

      Usuń
  3. Jestem antytalent jeśli chodzi pieczenie ciast ,myśli Pani że dam radę to upiec na jutrzejsze urodziny?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To nie jest trudne ciasto do upieczenia. Nie ma kremu z którym mogłyby osoby początkujące mieć problem. Myślę, że postępując zgodnie z przepisem dasz radę.

      Usuń
    2. Ciasto wyszło super, pięknie wyrosło pianka pyszna a agrest piekielnie kwaśny także wszystko się fajnie komponuje ,dziękuję za przepis ,myślę że nieraz go jeszcze wykorzystam. Czy inne owoce będą ok? Śliwki czy jabłka?

      Usuń
    3. Cieszę się że wyszło. wiadomo agrest kwaśny ale tak jak piszesz z resztą ciasta się dobrze komponuje i jest takie orzeźwiające. Śliwki nie bardzo bo mogą się nie przepiec. Jabłka tak ale tarte na dużych oczkach. Porzeczki, borówki będą ok.

      Usuń
  4. Mega przepis, podobała mi się ta opcja !

    OdpowiedzUsuń
  5. Mam mrożony agrest. Może być? Nie rozpuści się powodując -zakalec ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nigdy nie robiłam z mrożonego. Może się zrobić zakalec.

      Usuń
  6. Gratuluję fantastycznego pomysłu na ciasto. Trochę się ociągałem, ale upiekłem. Wszystko zgodnie z przepisem. Efekt końcowy przeszedł oczekiwania domowników. A schłodzone to dopiero rarytas. Zwłaszcza w ciepłe dni. Ponieważ ociągałem się z pieczeniem, skończył się czas agrestu Więc upiekłem z borówkami wymieszanymi z czerwonymi porzeczkami. Też pycha. Dziękuję za przepis.

    OdpowiedzUsuń
  7. Bardzo się cieszę, że ciasto smakowało. By upiec z innymi owocami super pomysł.

    OdpowiedzUsuń